Úřady zvýšily kvůli sopce na Bali stupeň varování, hrozí erupce

Indonéské úřady dnes zvýšily varování před soptícím vulkánem Agung na nejvyšší možný stupeň. Lidi žijící v okruhu do deseti kilometrů pak vyzvaly k okamžité evakuaci, neboť bezprostředně hrozí větší výbuch. Mezinárodní letiště na ostrově Bali, kde se sopka nachází, bylo kvůli sopečné hrozbě uzavřeno.

"Občasné slabé výbuchy jsou slyšet do vzdálenosti 12 kilometrů od vrcholu. V noci byly vidět plameny, což ukazuje na to, že případná erupce může nastat kdykoli," uvedl v prohlášení indonéský úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB.

Z oblasti, kde žije 90.000 až 100.000 lidí, už podle mluvčího úřadu odešlo zhruba 40.000 osob. "Opravdu žádáme lidi v nebezpečné zóně, aby hned odešli, hrozí větší erupce," uvedl mluvčí. Někteří lidé podle něj vyčkávají, protože ještě nebyla evakuována jejich hospodářská zvířata.

Letiště v balijské metropoli Denpasaru, které denně odbaví nejméně 5000 zahraničních turistů a 15.0000 až 20.000 domácích návštěvníků, bude podle guvernéra Bali možná zavřené déle než předpokládaných 24 hodin. Zatím se uzavření letiště dotklo 445 letů, z toho 196 mezinárodních.

Sopka Agung se probudila v září po více než 50 letech. V uplynulém týdnu byly zaznamenány dvě erupce. Po té sobotní úřady vyhlásily pro letecké společnosti nejvyšší, červený stupeň varování. Sloupec dýmu nad horou, který už vystoupal nad šest kilometrů, by letadlům mohl poškodit motory.

České ministerstvo zahraničí v souvislosti aktivitou Agungu vybídlo české turisty k obezřetnosti a ke sledování situace. Vulkán se nachází zhruba 70 kilometrů od hlavních turistických destinací.

V Indonésii se nachází téměř 130 sopek, tedy nejvíce ze všech zemí světa. Mnoho z nich jeví vysokou úroveň aktivity, přestože do opravdové erupce mohou zbývat měsíce. Při poslední velké erupci Agungu v roce 1963 zemřelo na 1100 lidí.

 

Zdroj: ČTK

Úřady zvýšily kvůli sopce na Bali stupeň varování, hrozí erupce Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Přední vývozci plynu kritizují sankce USA

  Byznys ·

  Představitelé zemí produkujících zemní plyn nesouhlasí se zavedením jednostranných sankcí vůči jakémukoli ze členů Fóra zemí vyvážejících plyn (GECF). Ve zjevné narážc…

 2. Jihomoravská ČSSD vyzvala Sobotku, aby rezignoval

  Společnost ·

  Krajská konference jihomoravské ČSSD vyzvala v sobotu v Břeclavi dosluhujícího premiéra Bohuslava Sobotku, aby rezignoval na svůj poslanecký mandát kvůli špatnému výsl…

 3. Koruna je k dolaru nejsilnější od září 2014

  Byznys ·

  Koruna v pátek posílila k dolaru na nejsilnější úroveň od září 2014, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 21,32 korun za dolar. Stejná hodnota zůstává…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.