Až polovina předpisových léku na internetu jsou padělky

Polovina léků na předpis, které člověk koupí přes internet, jsou padělky. Nejčastěji jde o hormonální antikoncepci nebo přípravky na erekci. Vyplývá to z aktuálních údajů Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Falešné léky přitom mohou jeho uživatele i zabít, upozorňuje na rádiu Zet ředitel této asociace Jakub Dvořáček.

„Pokud se bavíme o prodeji předpisových přípravků na internetu mimo oficiální systémy, tak až u poloviny přípravků se jedná o padělky,“ řekl ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Podle jejich průzkumů se nejčastěji jedná o antikoncepční přípravky nebo léky podporující erekci. Výjimkou však nejsou ani falešné léky na kardiovaskulární onemocnění nebo onkologické přípravky. „Spíše než podle terapeutických oblastí sahá škála padělaných přípravků podle toho, jak jsou přípravky vzácné a drahé. To jsou také důvody pro to, proč něco padělat,“ řekl Dvořáček.

Nejvíce takovýchto pokoutních výroben je podle Dvořáčka v rozvojových zemích jako je Indie, Pakistán ale i Latinská Amerika. Často jdou tyto výrobny ruku v ruce s distribucí drog. „To, že se léky vyrábí mimo Evropu, neznamená, že se ten přípravek k nám nedostane. Padělek cestuje extenzivně po různých zemích a v nějakém momentě může vstoupit do oficiálního distribučního systému. Vzhledem k tomu, že obal je téměř nerozeznatelný od originálu, tak je těžké ho zachytit,“ upozornil Dvořáček. Loni u nás celníci zachytili na 3000 falešných léků.

Falešné léky koupené přes internet mohou být hodně nebezpečné. Často totiž vůbec nemusí obsahovat účinnou látku nebo může být v úplně jiném poměru. V krajních případech může obsahovat i těžké kovy. „Setkali jsme se třeba s tím, že k obarvení padělaného léku byla použita barva na silnice nebo aby měl přípravek hladký povrch, tak byl použit vosk na podlahy,“ uvedl Dvořáček s tím, že s takovou by přípravek mohl stát uživatele i život.

„Na internetu je naprosto bezpečné nakupovat v certifikovaných online prodejnách, kde je nějaké certifikační logo, jsou nějakým způsobem rozpoznaní Státním ústavem pro kontrolu léčiv, ale nikdy by pacient neměl nakupovat předpisový přípravek na internetu,“ radí ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Deset procent z pěti set respondentů dalšího průzkumu asociace by si koupilo lék na předpis jinde než v kamenné lékárně. „To indikuje, že český pacient je poměrně edukovaný, že ví, že tam to riziko je a ví, že lékárna je klíčovým místem, kde by si přípravek měl pořídit,“ řekl Dvořáček.

 

 

Celý rozhovor s ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakubem Dvořáčkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Až polovina předpisových léku na internetu jsou padělky Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.