5 ranních rituálů nejúspěšnějších světových ředitelů & 5 tipů jak zefektivnit svůj pracovní den

Britský zpravodajský server The Independent píše o tom, jak nejúspěšněji nastartovat svůj pracovní den. Jako příklad uvádí ranní rituály pěti známých světových ředitelů. Tito manažeři většinou vstávají kolem půl páté ráno a mezi jejich aktivitami nechybí posilovna nebo běh. Například ředitel Applu Tim Cook se chlubí tím, že do práce chodí jako první a odchází z ní jako poslední.  Kromě rituálů známých manažerů v článku také najdete pět tipů časopisu Forbes na to, jak efektivně zvládnout pracovní den.  

Ředitel technologické společnosti Apple Tim Cook

Cook je pro své ranní pracovní návyky dobře známý. Vstává kolem 4:30 a rovnou se začne věnovat e-mailové korespondenci. Od pěti hodin pak cvičí v posilovně. Vždy se chlubí tím, že do kanceláře přichází jako první a odchází z ní naopak jako poslední.

 

Ředitel společnosti Disney Robert Iger 

Zdroj: Shutterstock.com

Také Iger deníku New York Times řekl, že každé ráno vstává ve 4:30. Každé ráno se věnuje cvičení, čtení novin, poslechu hudby a vyřizování e-mailové korespondence. Při tom pak podle serveru The Independent sleduje televizi.

 

Zakladatel a ředitel společností Twitter a Square Jack Dorsey

Anketa mezi dvaceti vedoucími pracovníky vypracovaná expertkou na time management Laurou Vandekarmovou ukázala, že Dorsey vstává v půl šesté ráno. Svůj den zahajuje ranním běháním. V roce 2013 řekl, že denně věnuje každé ze dvou společností, pro které pracuje, 8 hodin času. To znamená, že pracuje šestnáct hodin denně.

 

Ředitel kavárenské společnosti Starbucks Howard Schultz

Schultz podle serveru Portfolio.com začíná svůj den cvičením. Do své kanceláře přichází v 6 hodin ráno.

 

Ředitel kalifornské letecké společnosti Virgin America David Cush

Cush se probouzí ve 4:15 hodin ráno. Poté rozešle e-maily a obvolá své obchodní partnery. Následně si pustí Dallas Sports radio, přečte si noviny a vyrazí do posilovny.

 

Jak efektivně zvládnout pracovní den? 

Časopis Forbes sestavil žebříček pěti bodů, který vám pomůže v efektivním nastavení pracovního dne a získání potřebné energie důležité pro odhalení nových inovačních myšlenek.

 

1. Ranní příprava

Pokuste se vstávat o několik minut dříve než zbytek vaší domácnosti. Před zahájením svého dne se několikrát hluboce nadechněte. Pokračujte puštěním televize, kontrolou e-mailové schránky, poslechem relaxační hudby nebo čtením. Tyto kroky by měly pomoci nastartovat váš den v pozitivním duchu. Podle časopisu Forbes je také dobré udělat si čas na meditaci nebo na cvičení.

 

2. Nastartování pracovní výkonnosti

Po příchodu do práce si nechte několik málo minut pouze pro sebe. Nenechte se nikým vyrušovat a několikrát se hluboce nadechněte. Učiňte tak předtím, než začnete řešit úkoly, které na vás čekají.

Z předchozího dne budete mít pravděpodobně vypracovaný plán pro nadcházející den. Projděte si tedy seznam a přidejte další položky, které vyžadují vaši pozornost. Dvakrát týdně si zkuste naplánovat ve svém kalendáři půl hodiny volného času. Občasný klid totiž umožňuje uvolnit se a najít inspiraci k inovacím. Volný čas může být potřebný také pro přemýšlení nad novým projektem.

 

3. Oběd a získání nové energie

Možná máte omezené množství času. Z toho důvodu jej využívejte efektivně. Podle časopisu Forbes je potřebné všímat si toho, jak se cítíte po fyzické a emocionální stránce. Jestliže vás z celodenního sezení u počítače bolí záda, zařaďte mezi své denní činnosti trochu pohybu. Protáhněte si krk a uvolněte celé tělo. Čas od času je zapotřebí zajistit svižnější tok krve. Má to totiž pozitivní vliv na imunitní systém. Povzbudit vás může i jóga nebo dechové cvičení. Pomocí nich očistíte své tělo i mysl. Důležitá je i strava. Příliš těžké jídlo nebo mnoho cukru může způsobit ztrátu důležitých energetických hodnot. Oběd je však důležitou součástí dne, proto jej nevynechávejte.

 

4. Dlouho se táhnoucí zbývající hodiny pracovní doby

Poslední třetina pracovního dne se může podle časopisu Forbes pocitově táhnout dlouhou dobu. Může tak zmařit potřebnou motivaci pro efektivní pracovní úkony. Konec pracovní doby je v nedohlednu, ale úkoly se stále nabalují. To vytváří stres a člověk se někdy přistihne, že nic nedělá a zírá do monitoru. Pokud se právě tohle občas stane i vám, ujistěte se, že přestávky využíváte efektivně. Například si pusťte nějakou hudbu na YouTube. Ta vám může dát společně s inspirací také novou motivaci.

 

5. Konec pracovního dne

Před odchodem domů se vraťte ke svému seznamu úkolů. Zodpovědnost je důležitou věcí. Zhodnoťte svoji práci a podívejte se na úkoly, které jste splnili. Nebuďte na sebe ale příliš tvrdí. Jestliže některý úkol přesunete na další den, pravděpodobně kvůli tomu nikdo nezemře. Svůj den zakončete v tichosti. Často je obtížné sloučit práci se soukromým životem. Podle časopisu Forbes je důležité převzít nad vlastním pracovním procesem kontrolu. 

 

 

Zdroj: The Independent, Forbes, The  New York Times, Zet

5 ranních rituálů nejúspěšnějších světových ředitelů & 5 tipů jak zefektivnit svůj pracovní den Foto: Marco Prati Shutterstock.com: Ředitel Applu Tim Cook

reklama

Další články

 1. Česko definitivně prohrálo spor o regulaci nájmů

  Byznys ·

  Evropský soud pro lidská práva (ESLP) se postavil proti odvolání České republiky v případě sporu o odškodnění za regulované nájemné. Stát tak musí třem stěžujícím si m…

 2. Pět tipů k vytvoření efektivní SEO strategie

  Byznys ·

  Jak se dostat na přední příčky vyhledávačů a jak díky tomu oslovit správnou cílovou skupinu? Odpověď na otázku může představovat takzvaná SEO optimalizace. Jejím cílem…

 3. Musk zveřejnil fotografie zbrusu nového Modelu 3

  Byznys ·

  Spoluzakladatel společnosti Tesla a její generální ředitel Elon Musk zveřejnil na svém twitterovém účtu první fotografie nového elektromobilu Model 3. Podle zpravodajs…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.