4 věci, o kterých se Apple nezmínil na své podzimní produktové konferenci

Tim Cook, generální ředitel největšího amerického výrobce mobilních zařízení Apple, představil 9. září na podzimní produktové konferenci dva nové modely smartphonu iPhone 6 a iPhone 6 Plus, funkci mobilní peněženky, a  chytré hodinky  Apple Watch . Po prezentaci v kalifornském Cupertinu, kterou ročně sledují miliony fanoušků, analytiků i investorů, ale zůstalo i několik nezodpovězených otázek. 

1) Co jsme se (ne) dozvěděli o Apple Watch? 

O chytrých hodinkách od Apple fanoušci firmy spekulují již několik let a ještě před jejich oficiálním uvedením dali novince jméno -  iWatch. Firma je nakonec nazvala Apple Watch a Tim Cook představil hned několik podrobností o jejich designu, softwarových funkcích a materiálu. Budou stát 349 dolarů a mají v sobě zabudovaný čip NFC i snímač tepové frekvence.

Cook ale zapomněl říci, kdy se hodinky začnou prodávat. Datum prodeje odbyl vágním „začátkem příštího roku“. Apple bude vyrábět dvě velikosti těchto hodinek, a to 38 a 42 milimetrovou verzi. Jak jsou hodinky tlusté nebo kolik váží nezaznělo. 

Asi nejdůležitější informací o Apple Watch, kterou recenzenti nových produktů postrádají, je výdrž baterie. Právě výdrž  baterie je zejména pro iPhone slabým místem telefonu a sklízí častou kritiku.

Víme jen, že způsob dobíjení hodinek s barevnou obrazovkou bude v kombinaci indukčního nabíjení a magnetické přípojky, kterou uživatelé znají z novějších verzí notebooku MacBook. 

Jasno není ani  ve způsobu ukládání dat z Apple Watch. Zájemci tak mohou jen spekulovat, zda půjde o uložení dat pomocí iCloud nebo iPhone. 

Nejasné je i samotné propojení hodinek s telefonem iPhone. Cook jen řekl, že Apple Watch budou kompatibilní s pátou řadou iPhonu a výššími řadami. Otázka o kolik funkcí ale majitelé Apple Watch bez propojení s iPhonem přijdou, zůstává nezodpovězena. 

2) Co Apple zamýšlí se safírovými skly?

Podle agentury Bloomberg Apple investoval 114 milionů dolarů do arizonské továrny na výrobu syntetického safíru. Ten je mimořádně odolný vůči poškrábání. Očekávalo se tedy, že to bude právě tento materiál, který Apple použije na skla šesté řady iPhonů a hodinek Apple Watch. 

Místo toho ale viceprezident celosvětového marketingu Apple, Phil Schiller, hovořil o iontovém tvrzeném skle. Safír se tak u nových iPhonů objevil pouze jako kryt čoček zabudovaných fotoaparátů na přední a zadní straně přístroje. Nakonec tedy můžeme jen spekulovat, co s firmou na výrobu syntetického safíru Apple zamýšlí.  

Hodinky jsou vybaveny retina displejem, stejně jako tomu bylo loni u poslední verze iPadů. Velikost i rozlišení obrazovky zůstaly v utajení. 

3) Co obnáší služba Apple Pay? 

Apple na konferenci také představil několik softwarových novinek. Nejzajímavější je asi služba Apple Pay. Platební systém, který má nahradit platby kreditními nebo debetními kartami, má uživateli zajišťovat bezpečnost transakcí pomocí Touch ID - tedy identifikací otiskem prstu.  

Pomocí bezdrátového čipu NFC (near field communication), který se nachází jak v nové řadě iPhonů, tak v Apple Watch, budou moci podle společnosti majitelé těchto zařízení platit za zboží a služby rychle, bezpečně a bezdrátově. 

Zmínka na užití služby Apple Pay u hodinek Apple Watch vyvolal několik otazníků a pochybností co se týče Touch ID, a to zejména ve věci způsobu míry zapojení iPhonu a role ochranného prvku dvoufakturové autentizace. 

Otázkou také zůstává, jaký profit tato služba přinese samotnému Applu? A co brání konkurentům, jako jsou společnosti Google, Softcard nebo kdokoli jiný, aby ve světě mobilních plateb udělaly to samé? 

4) Je iCloud bezpečný? 

Začátkem září, pouhých pár dnů před podzimní konferencí Applu, vyšlo najevo napadení účtů na online úložišti iCloud. Celá kauza se dostala do hledáčku veřejnosti hlavně kvůli úniku osobních fotografií některých amerických celebrit.

Tato událost se pro Apple nemohla stát v méně vhodnou dobu. Na konferenci se o bezpečnosti iCloud vedení Apple zmínilo několikrát, ale pouze v souvislosti se zálohováním dat ze služby Apple Pay. 

Tim Cook řekl jen to, že firma plánuje update iCloud. O tom, kdy aktualizace zabezpečení přijde, a zda bude například obsahovat i možnost dvoufakturové autentizace, která je běžná například u online bankovnictví, zatím žádný přislib nezazněl. 

 

Zdroj: Bloomerg, The Denver Post, mashable.com, Zet 

 

Chytré hodinky Apple Watch Zdroj: apple.com

Chytré hodinky Apple Watch Zdroj: apple.com

Chytré hodinky Apple Watch Zdroj: apple.com

4 věci, o kterých se Apple nezmínil na své podzimní produktové konferenci Foto: Tim Cook představuje hodinky Apple Watch na konferenci v Cupertinu Zdroj: ČTK/AFLO

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.