15 nejlepších letišť světa

Internetový portál Skytrax publikoval výroční ocenění nejlepších letišť světa (World Airport Awards). Popáté v řadě si první cenu zasloužilo Letiště Singapur-Changi. Podle serveru Business Insider jde o jeden z největších dopravních uzlů jihovýchodní Asie, který představuje důležitou součást rušné ekonomiky městského státu. 

Žebříček Skytrax vychází z pocitů 14 milionů pasažérů ze 105 zemí světa. Do průzkumu bylo zahrnuto 550 letišť, které splňují výkonnostní parametry včetně komfortu a umístění sociálních místností. Důležité jsou rovněž jazykové dovednosti personálu.

 

15. Letiště Kodaň, Dánsko

Zdroj: Wikimedia Commons

Počet přepravených pasažérů za rok: 26,6 milionů

Předchozí umístění: 18

V čem se vyjímá:

Kodaň je jedním z nejrušnějších uzlů severní Evropy. Rovněž slouží jako hlavní základna leteckých společností Scandinavian Airlines a Norwegian Air Shuttle. Respondenti v žebříčku Skytrax chválili letiště kvůli dobře umístěnému a efektivnímu navigačnímu systému. Letiště tak slouží dobře, i když je přeplněné.

 

14. Letiště Narita Tokyo, Japonsko

Zdroj: Wikimedia Commons

Počet přepravených pasažérů za rok: 39,1 milionů

Předchozí umístění: 11

V čem se vyjímá:

Letiště Narita je jedno ze dvou tokyjských letišť figurujících v žebříčku Skytrax. Nachází se 56 kilometrů od hlavního japonského města. Narita je místem, kde proudí mezinárodní doprava a slouží jako hlavní hub pro letecké společnosti ANA (All Nippon Airways), Japan Airlines, Delta a United.

 

13. Mezinárodní letiště Vancouver, Kanada

Zdroj: Flickr

Počet přepravených pasažérů za rok: 22,3 milionů

Předchozí umístění: 14

V čem se vyjímá:

Vancouver se osmý rok za sebou stalo nejlepším letištěm Severní Ameriky. Rozhodně se nejedná o náhodu. Dotazovaní respondenti žebříčku Skytrax podle Business Insideru uvedli, že letiště má příjemný personál, vysokou úroveň organizace a lze se z něj snadno dostat do centra Vancouveru. To je hodnoceno jako jeden z největších přínosů samotného letiště.

 

12. Mezinárodní letiště Kansai, Japonsko

Zdroj: Wikimedia Commons

Počet přepravených pasažérů za rok: 25,2 milionů

Předchozí umístění: 9

V čem se vyjímá:

Toto japonské letiště se nachází na umělém ostrově ležícím 5 kilometrů od pobřeží města Ósaka. Slouží jako hlavní dopravní uzel pro společnosti ANA a Japan Airlines. Respondenti si pochvalovali letiště pro jeho moderní architekturu, čistotu a ochotný personál. Letiště se chlubí vyhlídkovou terasou, jež cestujícím skýtá nádherný výhled na přílety a odlety.

 

11. Letiště Schiphol, Holandsko

Zdroj: Wikimedia Commons

Počet přepravených pasažérů za rok: 58,3 milionů

Předchozí umístění: 13

V čem se vyjímá:

Letiště Schiphol je jedním z nejrušnějších evropských letišť a slouží jako dopravní hub pro aerolinie KLM, Transavia a Delta. K otevření letiště došlo již v roce 1916. Toto místo je známé pro svoji širokou nabídku volnočasových aktivit. Letišti nechybí například knihovna. Cestující si tak mohou čekání na let zkrátit čtením dobré knihy.

 

10. Letiště Frankfurt nad Mohanem, Německo

Zdroj: Wikimedia Commons

Počet přepravených pasažérů za rok: 61 milionů

Předchozí umístění: 12

V čem se vyjímá:

Jde o čtvrté nejrušnější evropské letiště a jeden z nejdůležitějších dopravních uzlů světa. Jedná se o domácí základnu letecké společnosti Lufthansa, která má ve své letadlové flotile 270 letounů. Dotazovaní cestující ocenili letiště za snadnou průchodnost mezi terminály. Pochvalovali si rovněž velké množství obchodů a restaurací.

 

9. Letiště Heathrow Londýn, Velká Británie

Zdroj: Wikimedia Commons

Počet přepravených pasažérů za rok: 75 milionů

Předchozí umístění: 8

V čem se vyjímá:

Heathrow je třetím nejvytíženějším letištěm na světě. Na tomto letišti probíhají stavební práce nového Terminálu 2. Podle průzkumu Skytrax byl Terminál 5 letiště Heathrow označen za vůbec nejlepší terminál světa. Heathrow je hlavním hubem pro British Airways a Virgin Atlantic.

 

8. Letiště Curych

Zdroj: Flickr

Počet přepravených pasažérů za rok: 27,7 milionů

Předchozí umístění: 7

V čem se vyjímá:

Toto letiště leží necelých 13 kilometrů od centra Zurichu. Je domovem pro letecké společnosti Swiss International Air Lines a dopravním uzlem, který spojuje švýcarská největší města se zbytkem země. Curych je atraktivní pro cestující, kteří přečkávají na letišti delší dobu. Nabízí totiž půjčovnu kol, in-line bruslí a výlety do švýcarského muzea dopravy v Lucernu.

 

7.  Hlavní japonské letiště (známé také jako Chubu Centrair International Airport)

Zdroj: Wikimedia Commons

Počet přepravených pasažérů za rok: 9,8 milionů

Předchozí umístění: 6

V čem se vyjímá:

Toto letiště bylo vybudované na umělém ostrově v blízkosti města Nagoya. Jde o klíčové letiště pro společnosti Japan Airlines a ANA. Centrair je podle Business Insideru považováno za nejlepší regionální letiště světa. Klienti letiště mohou využít tradiční japonský lázeňský dům. V něm si můžete dopřát relaxační koupel při sledování západu slunce nad zálivem.

 

6. Hamad mezinárodní letiště, Katar

Zdroj: Wikimedia Commons

Počet přepravených pasažérů za rok: 30 milionů

Předchozí umístění: 10

V čem se vyjímá:

K otevření tohoto letiště došlo teprve v roce 2014. Je domovem aerolinky Qatar Airways. Stavba letiště se vyšplhala na 16 miliard dolarů. Podle Skytraxu letiště disponuje z hlediska architektury vůbec nejvýznamnějším terminálem na světě. Stejně tak jde i o nejluxusnější letiště světa. 

 

5. Mezinárodní letiště Hongkong

Zdroj: Wikimedia Commons

Počet přepravených pasažérů za rok: 68,3 milionů

Předchozí umístění: 5

V čem se vyjímá:

Letiště bylo vybudováno na umělém ostrově. Od svého otevření v roce 1998 se stalo jedním z vůbec nejoblíbenějších letišť světa. Řadí se mezi nejvytíženější letiště Asie. Je rovněž domovem aerolinií Cathay Pacific, Hong Kong Airlines a Dragonair. V blízkosti Terminálu 2 si můžete čekání zpříjemnit hrou golfu.

 

4. Letiště Mnichov, Německo

Zdroj: Wikimedia Commons

Počet přepravených pasažérů za rok: 42,3 milionů

Předchozí umístění: 3

V čem se vyjímá:

Mnichovské letiště se nachází severovýchodně od centra města. Je jedním z nejrušnějších evropských letišť a po Frankurtu nad Mohanem je druhým nejvytíženějším německým letištěm. Mnichov slouží jako hlavní dopravní křižovatka pro firmy Air Berlin, Lufthansu a Condor. Letiště se vyznačuje svoji vzdušnou a prosklenou architekturou. Návštěvníci mohou zavítat na nedaleký mini golf nebo se podívat na historická letadla. Letiště má také svůj vlastní minipivovar.

 

3. Mezinárodní letiště Inčchon, Jižní Korea

Zdroj: Wikimedia Commons

Počet přepravených pasažérů za rok: 49,3 milionů

Předchozí umístění: 2

V čem se vyjímá:

Toto letiště se drží i nadále mezi třemi nejlepšími letišti světa. Je situované na ostrově nedaleko jihokorejského hlavního města Soulu. Je domovem pro aerolinie Korean Air a je 24. nejvíce zaneprázdněným letištěm světa. Své brány otevřelo v roce 2001. Respondenti žebříčku vyzdvihovali velké množství obchodů a restaurací. Na letišti je dokonce muzeum korejské kultury.

 

2. Letiště Haneda Tokio, Japonsko

Zdroj: Wikimedia Commons

Počet přepravených pasažérů za rok: 75,3 milionů

Předchozí umístění: 4

V čem se vyjímá:

Haneda je jedním ze dvou hlavním mezinárodních letišť, které spojuje Tokio se světem. Nachází se několik kilometrů od centra japonského hlavního města. Toto letiště se stalo populární u obchodníků i samotných turistů. Jde o páté nejrušnější letiště světa. Může se chlubit kvalitním servisem a čistotou. Nabízí rovněž široké možnosti pro nakupování.

 

1. Letiště Singapur-Changi

Zdroj: Wikimedia Commons

Počet přepravených pasažérů za rok: 55,4 milionů

Předchozí umístění: 1

V čem se vyjímá:

Po páté v řadě získalo letiště Changi pomyslné zlato za nejlepší letiště světa. Toto letiště je domovským přístavem pro Singapur Airlines, Silkair a Tigerair. Jde o šestnácté nejvytíženější letiště vůbec. Singapurské letiště si zasloužilo ocenění díky krásné architektuře, efektivnímu provozu a luxusnímu vybavení. Letiště není ošizeno o restaurace a o možnosti nakupování. Cestující mohou zavítat do kin, multimediální zábavní místnosti nebo lázní. 

 

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

15 nejlepších letišť světa Foto: Pixabay.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.