12 zemí, které investují největší podíl ze svého HDP do zbrojení

Spojené státy americké pravidelně investují nejvíce finančních prostředků do zbrojení. Letos zvýšily svůj zbrojní rozpočet na 603 miliard dolarů (13,9 bilionu korun). Pokud se ale vojenské výdaje procentuálně porovnají s hrubým domácím produktem (HDP) zemí, tak je obrázek zcela odlišný. Internetový magazín Business Insider přináší žebříček 12 zemí, které vynakládají na zbrojení nejvíce peněz právě s ohledem na jejich HDP. 

12. Jordánsko

Zdroj: US Air Forces Central Command

Procento HDP využité na zbrojení: 4,31 %

Populace: 8,2 milionů obyvatel (97. místo na světě)

Jordánci musí dosáhnout sedmnácti let věku, aby mohli vstoupit do armády. Povinná branná povinnost byla přitom obnovena v roce 2007.

V roce 2014 jordánské letectvo zavedlo nové věkové omezení pro muže, kteří se podílejí na vojenských operacích proti džihádistům z Islámského státu v Iráku a Sýrii. Medián věku u těchto mužů pak dosahuje v průměru 22,3 let. V červnu Německo oznámilo, že kvůli diplomatickému sporu přesune své vojenské jednotky z Turecka do Jordánska. Země krále Abdalláha II. je blízkým spojencem Spojených států. Představuje rovněž důležité strategické místo mezi Irákem a Sýrií.

 

11. Bahrajn

Zdroj: Wikimedia Commons

Procento HDP využité na zbrojení: 4,59 %

Populace: 1,4 milionů obyvatel (156. místo na světě)

Minimální věk pro vstup do armády je 18 let. Poddůstojníci, technici a kadeti mohou být ovšem ve věku 15 let. Neexistuje žádná branná povinnost.

Letos v dubnu Bahrajn povolil používání vojenských soudů. Úředníci uvádějí, že budou využívány pouze pro osoby, které jsou obviněny z terorismu.

Zemi sužuje dlouhodobé napětí mezi většinovou šíitskou a menšinovou sunnitskou populací. Králem země je sunnita Hamad ibn Isa Al Chalífa.

 

10. Libanon

Zdroj: Wikimedia Commons

Procento HDP využité na zbrojení: 4,76 %

Populace: 6,2 milionů obyvatel (108. místo na světě)

Do armády mohou vstoupit zájemci ve věku mezi 17 a 30 lety. V zemi není povinná branná docházka.

Určité části Libanonu jsou stále pod kontrolou libanonské šiítské politické a militantní organizace Hizballáh. Evropská unie ji považuje za teroristickou organizaci. Hizballáh se v roce 2006 zapojil do války s Izraelem.

Mezitím se i v Libanonu promítl syrský konflikt. Napětí a násilí v zemi eskalovalo. Podle informací Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se v Libanonu aktuálně nachází přes milionu syrských běženců.

 

9. Namibie

Zdroj: Wikipedia

Procento HDP využité na zbrojení: 4,82 %

Populace: 2,4 milionů obyvatel (143. místo na světě)

V Namibii není žádná povinná branná docházka. Občané Namibie se mohou od svých osmnácti let dobrovolně přihlásit do vojenské služby.

Poměrně vysoký namibijský podíl na zbrojení se odráží v malém HDP země. Tamní armáda ve skutečnosti není tak silná, jak vynaložený podíl HDP naznačuje. Jde o politicky stabilní zemi, která ovšem trpí extrémními sociálními a ekonomickými nerovnostmi. Období hospodářského růstu země tato africká země zažila mezi lety 2011 až 2015. I nyní je zde ovšem podle Business Insideru dostatečný počet volných pracovních míst.

 

8. Rusko

Zdroj: Wikimedia Commons

Procento HDP využité na zbrojení: 5,01 %

Populace: 2,4 milionů obyvatel (143. místo na světě)

Rusové jsou povinni se registrovat do tamní armády ve věku 17 let. Musí přitom vykonat minimálně jeden rok vojenské služby mezi 18 až 27 lety věku.

Rusko je v současnosti zapojeno do syrského konfliktu. Navzdory mezinárodní kritice je na straně vlády autokratického vůdce Bašára Asada. V pátek 7. července se ruský prezident Vladimir Putin domluvil s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem na míru v jihovýchodní Sýrii. Toto úsilí má pomoci ukončit syrskou občanskou válku.

V roce 2014 Rusové připojili ke své zemi Krym. Šlo přitom o oficiální oblast Ukrajiny. Tato anexe vyvolala mezinárodní odsouzení. Rusové kvůli tomuto kroku čelí sankcím ze strany Západu. Minulý týden předseda vojenského výboru Severoatlantické aliance serveru Politico řekl, že Ruko pokročilo ve svých jaderných a balistických schopnostech.

 

7. Izrael

Zdroj: Wikimedia Commons

Procento HDP využité na zbrojení: 5,38 %

Populace: 8,2 milionů obyvatel (99. místo na světě)

Jak muži (služba 32 měsíců), tak i ženy (dva roky) musí nastoupit do vojenské služby.

Izrael je již léta v konfliktu se sousední Palestinou. Je tomu tak i navzdory mezinárodnímu úsilí domluvit se na mírové dohodě. Izrael okupuje Západní břeh Jordánu od roku 1967. Americký prezident Donald Trump řekl před svým zvolením, že se pokusí zlepšit vzájemné vztahy a domluvit mírovou dohodu mezi oběma státy. Zprávy z června podle Business Insideru ovšem naznačují, že americká hlava od tohoto úsilí pomalu odstupuje.

 

6. Ázerbájdžán

Zdroj: Wikimedia Commons

Procento HDP využité na zbrojení: 5,61 %

Populace: 9,9 milionů obyvatel (92. místo na světě)

Muži mezi 18 a 35 lety jsou povinni nastoupit do armády po dobu 18 měsíců. Absolventům vysokých škol stačí odsloužit dvanáct měsíců vojenské služby.

Ázerbájdžán vede s Arménií dlouhodobý spor o území Náhorního Karabachu. Loni došlo k těžkému porušení příměří, k jehož uzavření došlo v roce 1994. Ázerbájdžán v úterý uvedl, že Arménie porušila příměří 128krát za pouhých 24 hodin.

 

5. Alžírsko

Zdroj: Wikimedia Commons

Procento HDP využité na zbrojení: 6,24 %

Populace: 40,3 milionů obyvatel (34. místo na světě)

Muži mohou vstoupit do armády minimálně ve věku 17 let. Muži mezi 19 a 30 lety věku jsou povinni poté odsloužit v armádě minimálně 18 měsíců.

Na území Alžírska vypukla v roce 1992 občanská válka. Vše začalo armádním pučem, k němuž došlo v lednu roku 1992. Tato skutečnost vedla k protiislamistickým represím. Ty přitom posílily vznik ozbrojených skupin, mezi něž patřila především Islámská fronta spásy.  Válka si vyžádala více než 100 tisíc obětí na životech. Další tisíce lidí se pohřešuje. Tamní prezident Abdelazíz Buteflika v roce 1999 souhlasil s mírovou dohodou s rebely a zakázal dříve zmíněnou Islámskou frontu spásy.

V červnu se Alžírsko připojilo k naléhání Egypta a Tuniska ohledně politického dialogu, který má ukončit krizi v sousední Libyi. Tyto státy přitom odmítají vojenské řešení situace.

 

4. Irák

Zdroj: Wikimedia Commons

Procento HDP využité na zbrojení: 7,28 %

Populace: 38,1 milionů obyvatel (37. místo na světě)

Vojenská služba je otevřena mužům ve věku od 18 do 40 let. Nejde přitom o povinnou vojenskou docházku.

Výdaje irácké armády se od roku 2011 výrazně zvýšily. V tu dobu činily 3,18 procenta HDP. V současnosti jsou dvakrát tak vyšší.

Irák zpustošila mezi lety 2003 a 2011 válka, která rozpoutala invaze vedená koalicí Spojených států amerických. USA společně s Velkou Britanií bojovaly proti režimu Saddáma Husajna. Britský vyšetřovatel John Chilcot odsoudil válku v Iráku a označil ji za zbytečnou. Husajn totiž nepředstavoval bezprostřední hrozbu pro Spojené království. Zpravodajské služby k tomu zjistily, že informace o zbraních hromadného ničení byly falešné. Konkrétně pak šlo o chemické zbraně, které pro Západ představovaly záminku vstupu do Iráku.

Země od pádu Husajnova režimu trpí násilím a nestabilitou. Bývalí velitelé tehdejší irácké armády se přidali z velké části k Islámskému státu. Ten v roce 2014 prohlásil rozsáhlou část země za své území. V současnosti se již podařilo značné množství tohoto obsazeného území získat nazpět. Tisíce Iráčanů bylo nicméně kvůli tomuto konfliktu nuceno opustit své domovy.

 

3. Jižní Súdán

Zdroj: United States Africa Command

Procento HDP využité na zbrojení: 10,32 %

Populace: 12,3 milionů obyvatel (75. místo na světě)

Populaci v Jižním Súdánu tvoří přes 44 procent děti ve věku do 14 let. Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF) uvádí, že více než 17 tisíc dětských vojáků bojuje v tamní občanské válce, která začala v roce 2013. Navzdory tomu je minimální věk pro vstup do armády stanoven na 18 let. Jde tak i o hranici představující vstup do povinné branné služby.

Válka se rozohnila poté, co prezident Salva Kir obvinil svého bývalého viceprezidenta z toho, že plánuje v zemi převrat. Ačkoli bylo v roce 2014 vyjednáno příměří, tak dochází k jeho opětovnému porušování.

Válka vyhnala ze svých domovů přes milion lidí a reporty z Jižního Súdánu naznačují, že civilisté figurují často mezi oběťmi. V prosinci 2016 OSN informovala o tom, že v některých částech této africké země dochází k etnickým čistkám.

Letos v únoru OSN formálně vyhlásila hladomor v Jižním Súdánu. Hladem trpí v této zemi 100 tisíc lidí a více než milion lidí je na pokraji hladomoru. V květnu prezident vyhlásil příměří, násilí ovšem pokračuje.

 

2. Saúdská Arábie

Zdroj: Wikimedia Commons

Procento HDP využité na zbrojení: 13,5 %

Populace: 28,2 milionů obyvatel (47. místo na světě)

Minimální věk pro vstup do armády představuje 17 let. Ženy do armády nemohou. V Saúdské Arábii není rovněž povinná branná docházka.

Saúdská Arábie letos v květnu podepsala se Spojenými státy zbrojní dohodu dosahující na 110 miliard dolarů (2,5 bilionu korun). Obamova administrativa byla v podobných obchodech trpělivá, protože se obávala obětí na civilních životech, které způsobují především útoky na Jemen.

Ke kritice pojící se ke zbrojní dohodě se přihlásila Velká Británie. Saúdská Arábie společně s jejími blízkovýchodními spojenci uvrhla rovněž v červnu embargo proti Kataru. Tyto země jej totiž obvinily z podpory terorismu.

 

1. Omán

Zdroj: U.S. Naval Forces Central Command

Procento HDP využité na zbrojení: 14,58 %

Populace: 3,4 milionu obyvatel (134. místo na světě)

Do řad ománské armády mohou vstoupit lidi ve věku mezi 18 až 30 lety. Není zde povinná vojenská docházka. Velká Británie prodala Ománu v roce 2013 zbraně v hodnotě 2,5 miliard liber (74 miliard korun). Spojené království má v Ománu rovněž vojenskou základnu. Lidskoprávní organizace se staví proti podpoře ománského režimu. Organizace Human Right Watch například uvedla, že v zemi není svoboda projevu. Na denním pořádku je diskriminace žen a nevšední věcí rovněž není zneužívání a vykořisťování zahraničních pracovníků.

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

12 zemí, které investují největší podíl ze svého HDP do zbrojení Foto: shakim888 / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Česko definitivně prohrálo spor o regulaci nájmů

    Byznys ·

    Evropský soud pro lidská práva (ESLP) se postavil proti odvolání České republiky v případě sporu o odškodnění za regulované nájemné. Stát tak musí třem stěžujícím si m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.