12 nejdůležitějších událostí roku 2017

Rok 2017 se nezadržitelně blíží ke svému konci. Rok, který přinesl mnoho zajímavých událostí. My jsme pro Vás vybrali těch podle nás 12 klíčových. Připomeňte si je spolu s námi.   

Leden: Donald J. Trump složil přísahu a stal se 45. prezidentem Spojených států

20. ledna se úřadu oficiálně ujal Donald Trump. Stal se tak po Baracku Obamovi 45. prezidentem USA. Spolu s ním složil přísahu i jeho viceprezident Mike Pence. Druhý den se ve městech po celém světě sešlo přes milion lidí na manifestacích za práva žen, která jsou podle aktivistů kvůli Trumpovi v prezidentském úřadě ohrožena. Krátce po vystoupení se také spustila v zuřivá debata o počtu lidí, sledujících inauguraci přímo ve Washingtonu.

Únor: KLDR odpálila raketu, která dopadla poblíž Japonska

Severní Korea provedla 12. února raketovou zkoušku, během které odpálila raketu, která poté dopadla do Japonského moře. Tento test, společně s dosud nejsilnějším severokorejským jaderným testem 3. září, značně poškodily již tak špatné vztahy mezi USA a KLDR. Japonsko zkoušku označilo za jasnou provokaci, neboť se uskutečnila v době, kdy byl japonský premiér Šinzó Abé na návštěvě v USA, kde se setkal s Trumpem.

Březen: Spojené království spustilo článek 50 a zahájilo brexit

Velká Británie 29. března, devět měsíců po referendu o brexitu, formálně aktivovala článek 50 Lisabonské smlouvy a oficiálně tak zahájila proces odchodu z Evropské unie. Celý proces aktivace tohoto článku spustil dopis od britské premiérky Theresy Mayové, který adresovala předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Článek 50 vyžaduje, aby byl celý proces vystoupení státu z unie hotov do dvou let od aktivace.

Duben: USA vypálily 59 raket Tomahawk na syrskou základnu Šajrát

Spojené státy vypálili brzy ráno 7. dubna z torpédoborců alokovaných ve Středozemním moři 59 raket s plochou dráhou letu Tomahawk. Takto masivní útok na syrskou leteckou základnu Šajrát byl odvetou za chemický útok na civilisty v provincii Idlib, který nařídil provést syrský prezident Bašár Asad.

Květen: Teroristický útok na koncertu v Manchesteru

22. května se na konci koncertu americké zpěvačky Ariany Grande odpálil sebevražedný útočník. Útok si vyžádal na 22 obětí na životech a 119 zraněných. Šlo o největší teroristický útok ve Velké Británii od útoků v Londýně v roce 2005. Třináct dní po tomto útoku uspořádala Ariana Grande na tom samém místě benefiční koncert One Love Manchester, kterého se kromě jí zúčastnili ještě Robbie Williams, Justin Bieber, Coldplay, Miley Cyrus nebo Katy Perry.

Červen: Zemřel Otto Warmbier, americký student, kterého KLDR propustila z vězení v kómatu

Americký student Otto Warmbier necelý týden po návratu zpět do USA 19. června zemřel. KLDR Američana věznila téměř rok a půl poté, co na chodbě jednoho z korejských hotelů strhl propagační leták, poté byl korejským režimem zadržen a odsouzen na 15 let těžkých prací.

Červenec: Irák oznámil, že osvobodil Mosul od Islámského státu

9. července Irák oznámil, že porazil poslední zbytky teroristů samozvaného Islámského státu, neboli Daeš. Do města v tento den také oficiálně zavítal irácký premiér Hajdar Abádí, aby poblahopřál iráckým jednotkám. Irácké vládní síly Mosul dobývaly od října roku 2016.

Srpen: Spojenými státy se prohnal hurikán Harvey

17. srpna se nad USA zformoval třetí hurikán atlantické hurikánové sezóny roku 2017, hurikán Harvey. Harvey byl nejsilnějším hurikán od roku 2005, kdy se Amerikou prohnal hurikán Katrina. Byl rovněž nejdeštivějším hurikán v historii USA. Do 2. září, kdy se již definitivně rozptýlil způsobil škody za více než 70 miliard dolarů a vyžádal si 90 obětí.

Září: Kurdové se v referendu vyjádřili pro nezávislost iráckého Kurdistánu

Více než 90 procent voličů se v pondělí 25. září vyslovilo pro nezávislý stát na území Iráku, Kurdistán. Referendum však bylo nezávazné a tak k nezávislosti Kurdistánu nevedlo a v nejbližší budoucnosti nejspíše ani nepovede. Kromě Iráku, který dokonce vyzval úřady v autonomním Kurdistánu, aby výsledky referenda zrušily, výsledky neuznalo například ještě Turecko nebo Írán.

Říjen: Katalánsko vyhlásilo po referendu nezávislost

Katalánský premiér Carles Puigdemont vypsal na 1. října referendum o nezávislosti Katalánska na Španělsku. V průběhu referenda byla přibližně polovina katalánských škol obsazena španělskou policií. V Barceloně dokonce policie proti demonstrantům na ulicích použila i gumové projektily, zraněno bylo přes 840 lidí. V samotném referendu se pro samostatnost Katalánska vyjádřilo přes 90 % hlasujících a byla vyhlášena nezávislost. Události po referendu vyústily v politickou krizi, během které Španělsko omezilo Katalánsku autonomii a vydalo zatykač na katalánského premiéra, který uprchl do Belgie.

Listopad: Robert Mugabe rezignoval na post zimbabwského prezidenta

Po téměř čtyřiceti letech byl Robert Mugabe donucen pod nátlakem armády i některých politických oponentů rezignovat 21. listopadu na post prezidenta Zimbabwe. Třiadevadesátiletý Mugabe vládl zemi od roku 1980 jako premiér a od roku 1987 jako prezident. Novou hlavou státu se dle očekávání stal jeho bývalý viceprezident Emmerson Mnangagwa.

Prosinec: USA uznaly Jeruzalém jako hlavní město Izraele

Donald Trump ve středu 6. prosince večer oznámil, že Spojené státy uznají Jeruzalém jako hlavní město Izraele. V reakci na toto rozhodnutí vyšlo několik stovek Palestinců do ulic a začalo pálit americké i izraelské vlajky. Vůdce radikálního hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, označil Trumpovo rozhodnutí za agresi a hazardní hru. 21. prosince se na Valném shromáždění OSN vyslovilo 128 zemí pro nezávaznou rezoluci, která odsuzovala americké uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. Devět států bylo proti a 35 států (včetně ČR) se hlasování zdrželo.

 

 

 

Zdroj: Zet

12 nejdůležitějších událostí roku 2017 Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Američané nejvíce obdivují Clintonovou a Obamu

  Společnost ·

  Bývalý prezident Barack Obama a někdejší uchazečka o tutéž funkci Hillary Clintonová jsou podle každoročního průzkumu agentury Gallup mužem a ženou, které Američané ne…

 2. Tesla se připravuje na výrobu dodávkového vozu

  Byznys ·

  Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá v budoucnu zařadit do výroby také dodávkový vůz. Informoval o tom zakladatel a generální ředitel podniku Elon Musk. Dodávka …

 3. Obliba Merkelové zaznamenala výrazný propad

  Společnost ·

  Obliba německé kancléřky Angely Merkelové podle průzkumu institutu YouGov od jejího vítězství v zářijových volbách značně poklesla. Takřka každý druhý Němec si podle s…

 4. Čínská Geely kupuje podíl 8,2 % v AB Volvo

  Byznys ·

  Čínská společnost Zhejian Geely Holding Group kupuje od firmy Cevian Capital její podíl 8,2 procenta ve švédském výrobci nákladních automobilů AB Volvo. Informace vych…

 5. Obchody otevírají a začínají výprodeje

  Byznys ·

  Po téměř třech dnech se ve středu znovu otevřou nákupní centra a velké obchody. Prodejny nad 200 metrů čtverečních musely být podle zákona od poledne 24. prosince, na …

 6. Drahoš se ostře ohradil vůči Zemanovu poselství

  Společnost ·

  Miloš Zeman podle jeho protikandidáta v lednové volbě hlavy státu Jiřího Drahoše zcela ignoruje roli prezidenta při sestavování vlády a po celou dobu svého mandátu se …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.