10 nejničivějších požárů v Evropě za posledních 25 let

V historii ověnčeném řeckém kraji Attika zemřelo důsledkem požáru nejméně 79 lidí. Od roku 1993 jde o třetí nejtragičtější požár v Evropě. Největšímu počtu lesních požárů v Evropě dochází podle nové infografiky portálu Statista v Portugalsku a Španělsku. V novém článku se dále dočtete o nejtragičtějších požárech na území Evropy za posledních 25 let nejenom v evropských lesích.

Zdroj: Statista

 

10 požárů, které si v Evropě vyžádaly nejvíce obětí:

 

1. Rusko

 Zdroj: YouTube / Russia Today

Úmrtí: 156 obětí
Datum: 5. prosince 2009
Požár nočního klubu v ruské městě Perm si vyžádal 156 obětí na životech. Příčinou požáru byla pyrotechnika, jejíž důsledkem došlo k podpálení výzdoby na stěnách a stropu.
 

2. Rakousko

 Zdroj: YouTube / Serialsandfilms CZ


Úmrtí: 155 obětí
Datum: 11. listopadu 2000
V tunelu moderní horské železnice, která vede na Kitzsteinhorn v rakouském lyžařském středisku Kaprun, zemřelo  důsledkem požáru 155 lidí. Mezi nimi figurovala i jedna Češka. Uvnitř tunelu přišlo o život 152 osob. Další tři lidé se otrávili v horní stanici. Nadýchali se jedovatými výpary. Zachránit se podařilo 12 lidí.
 

3. Řecko

Zdroj: YouTube / Sahrab Nabiyev


Úmrtí: 74 obětí
Datum: 24. července 2018
Požár, který zasáhl oblast východně od Atén připravil o život nejméně 79 lidí. Dalších 187 osob je zraněných. Pohřešuje se okolo stovky lidí. Nemocnice přijaly 164 dospělých a 23 dětí. Ničí oheň pozvolna přecházel ze svahů pohoří Pendeli až k pobřežním letoviskům situovaných na východním pobřeží Attiky.
 

4. Velká Británie

Zdroj: YouTube / Sky News


Úmrtí: 72 obětí
Datum: 14. června 2017
Obytnou budovu Grenfell Tower na západě Londýna zachvátil požár. Důsledkem něj zemřelo 71 osob. Poslední oběť podlehla následkům požárů v lednu roku 2018. Zranění si vyžádalo 80 nájemníků. V jedné z lednic v bytovém domě došlo ke zkratu, důsledkem něhož došlo k požáru celé budovy. Šíření ohně podpořilo i nevhodné obložení budovy.

 

5. Řecko

Zdroj: YouTube /  Apostolos Georgiadis

Úmrtí: 76 obětí
Datum: srpen až září 2007
Desítky požárů v Řecku způsobily smrt 67 lidí. Desítky osob bylo zraněno a 3000 lidí přišlo o dům. Požáry zničily přes 200 000 hektarů půdy, především pak na Peloponésu.
 

6. Portugalsko

 Zdroj: YouTube / FOR THE LOLs

Úmrtí: 66 obětí
Datum: 17. června 2017
Důsledkem velkého lesního požáru ve vnitrozemí Portugalska došlo ke smrti 66 lidí. Okolo dvou stovek lidí bylo zraněno. Oheň se rozšířil v okolí obce Pedrógão Grande asi 50 kilometrů jihovýchodně od města Coimbra. Velké množství oběží uvízlo kvůli požáru v automobilech na nedaleké silnici.

 

7. Rumunsko

 Zdroj: YouTube / CBS This Morning

 

Úmrtí: 64 obětí
Datum: 30. října 2015
Exploze, která vyvolala následný požár v rumunském hudebním klubu v hlavním městě Bukurešti. Tehdy přišlo o život 64 lidí. V hudebním klubu zemřelo 26 osob. Další lidé zemřeli v důsledku zranění v nemocnicích. K explozi došlo kvůli pyrotechnické show, která byla součástí koncertu metalové skupiny. Její členové rovněž zemřeli.

 

8. Švédsko

 Zdroj: YouTube / Firefighter Sweden

Úmrtí: 63 obětí
Datum: 30. října 1998
Čtyři žháři  íránského původu úmyslně založili oheň na diskotéce ve švédském Göteborgu. Ten připravil o život 63 lidí. Dalších 190 lidí bylo zraněno. V červnu 2000 došlo k odsouzení žhářů, kteří skončili ve vězení v rozmezí od tří do osmi let.

 

9. Rusko

Úmrtí: 62 obětí:
Datum: 20. března 2007
Požár v domě důchodců v městečku Kamyševatskaja na jihu Ruska si vyžádal 62 obětí. Většina obětí se udusila.
 

10. Rusko

 Zdroj: YouTube / RT

Úmrtí: 60 obětí
Datum: 25. března 2018
V obchodním centru v sibiřském městě Kemero došlo k požáru, který připravil o život 60 osob. Mezi nimi figurovalo 41 dětí. K požáru došlo důsledkem zkratku zaviněnému zatékající střechou.

 

 

Zdroj: ČTK, Statista, YR News

10 nejničivějších požárů v Evropě za posledních 25 let Foto: YouTube / CBC News: The National

reklama

Další články

 1. Puigdemont se vrací ze Španělska do Belgie

  Společnost ·

  Bývalý katalánský předseda vlády Carles Puigdemont, o jehož vydání z Německa do Španělska usiloval Madrid, se o víkendu vrátí do Belgie, kam se po útěku z vlasti uchýl…

 2. Firmě Coca-Cola stoupl zisk o 69 %

  Byznys ·

  Americký nápojový gigant Coca-Cola ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk o 69 procent na 2,32 miliardy dolarů (51 miliard Kč). Výsledky předčily odhady analytiků. Podle stře…

 3. Počet přihlášených patentů v Česku loni klesl

  Tech ·

  Český statistický úřad zveřejnil aktuální údaje o takzvané patentové statistice. Za rok 2017 bylo českým přihlašovatelům uděleno 606 patentů, což je o 69 méně než v ro…

 4. Netflix otevře v Evropě nové produkční centrum

  Byznys ·

  Americká internetová televize Netflix zavádí ve Španělsku první produkční centrum na evropské půdě. Rozhodnutí je součástí plánu firmy rozšířit svoji nabídku pořadů o …

 5. Počet padělaných bankovek a mincí klesá

  Byznys ·

  Česká národní banka (ČNB) zadržela v prvním pololetí 1182 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v meziročním srovnání pokles o 16 procent, loni v pololetí Č…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.