reklama

10 důvodů, proč cílevědomí zaměstnanci dostávají vyhazov

Člověku se od malička vštěpuje do paměti, že tvrdá práce a plnění nastavených cílů zaručuje jistý kariérní růst. V současnosti již víme, že nejdůležitějším faktorem v organizaci není její strategie, její produkt, služby nebo cena akcií. Podle Forbesu je ale nejpodstatnější věcí kvalita energie proudící směrem z vedení do celkové firemní struktury. Jde pak o zdravý organismus firmy. V novém článku vám přinášíme deset důvodu, proč cílevědomí zaměstnanci dostávají vyhazov. 

Mohlo by vás zajímat

Každá společnost nebo jakákoli státní či nezisková organizace fungují jako organismus. Pokud jde o zdravý organismus, tak věci fungují přesně jako podle hodinových ručiček.

Jestliže firma funguje na základě nezdravého organismu, tak to nevede k ničemu pozitivnímu. Pokud firemní kultura nefunguje tak, jak má, tak to lze poznat na první pohled. Pracoviště tak představuje bojiště plné intrik, dravců a sobeckého souboje mezi jednotlivci. Úspěšná firma musí ale pracovat jako dobře promazaný a fungující stroj. 

Organismus firmy je tak zásadní nejen pro společnost, důležitý je i pro samotné zaměstnance.

Mnoho chytrých a talentovaných pracovníků si do další pracovní kariéry vzalo lekci z špatné firemní kultury. Tvrdě se snažili plnit své životní cíle, dělali vše pro dobro firemních zákazníků a k odhodlání pracovat vynaložili každou část ze svého talentu. I přesto se ale dostali do potíži.

Podle Forbesu se totiž snadno může stát, že někdo naruší harmonii „vyššího potravinového řetězce“. Ukáže, že je ve své práci dobrý a úspěšnější, než jeho nadřízený. K čemu to v nezdravém pracovním prostředí povede, si umíte zcela jistě představit sami.

 

Deset důvodů, proč schopní lidé dostávají vyhazov:

1. Vaše výkonnost je nepohodlná pro nadřízené

O svoji práci můžete přijít i kvůli vynikajícím výsledkům, kterých dosahujete. Nadřízení se totiž mohou obávat toho, že sami přijdou o místo. Namísto toho, aby se vám zeptali, jak skvělých výsledků dosahujete a zdali byste vaše postupy mohli naučit ostatní zaměstnance, tak se vás raději zbaví.

2. Otázky, na které nikdo nechce odpovídat

Výpověď se vám může objevit na stole i kvůli nepohodlným otázkám, na které nechce nikdo odpovídat. Například pak podle Forbesu může jít o následující otázku: „Jste si jisti, že jde stále o nejlepší způsob pro efektivitu tohoto procesu?“

3. Propuštění za nepřekračování nastavených hranic

Můžete dostat výpověď za to, že budete dodržovat pravidla. Uškodit vám může například následující věta: „Omlouvám se, nedokážu říct vedení, že je vše v pořádku s výrobním plánem, protože tomu tak není.“

4. Oživení nepohodlného tématu

Pokud se zaměříte na téma, které představuje citlivou záležitost, již je sice zapotřebí řešit, ale pro nadřízené je její řešení nepohodlné, tak se můžete lehce dostat do šlamastiky. 

5. Vlastním řešením předčíte nadřízeného

Do problémů se můžete dostat i kvůli výbornému nápadu. Pokud váš šéf bude mít vyšší ego a nedokáže přijmout skutečnost, že váš nápad je lepší, tak můžete jednoduše přijít o pracovní místo.

6. Získání pozornosti od nejvyšších představitelů společnosti

Může se to zdát k nevíře. Zalíbení se u špiček společnosti vám může v některých případech spíše uškodit. Někteří manažeři totiž vidí každého člověka jako dravce nebo svoji kořist. Pokud pro ně představujete dravce, tak jste v přeneseném významu jejich rival. Z tohoto pohledu se vás pokusí zbavit.

7. Odvedení skvělé práce paradoxně rozčílíte jiné oddělení

Výpověď můžete dostat i kvůli skvěle odvedené práci, která se nezamlouvá jinému oddělení. To si poté může vašemu nadřízenému stěžovat se slovy, že se předvádíte a dáváte tak ostatním zaměstnancům špatný vzor.

8. Přílišné zviditelnění mimo firmu

Dosahujete skvělých výsledků a za vaše úsilí získáte ocenění mimo firmu, v níž pracujete nebo s vámi otisknou článek v prestižním plánku? V nezdravém pracovním prostředí vám to může více uškodit. Neočekávejte tak, že za to získáte uznání.

9. Moc rychle se posouváte nahoru a máte příliš mnoho nápadů

Manažeři pracující nad vámi se mohou cítit v ohrožení. Jejich trpělivost nemusí vydržet věčně a zaslouží se tak o vyhození cílevědomého podřízeného.

10. Odvádíte tolik práce, že vyvoláte obavy u vlastního šéfa

Myslíte si, že jste schopni vykonávat práci lépe než váš šéf? V tom případě byste se měli v nezdravém organismu obávat negativních následků, které mohou vést k vaší výpovědi. 

 

Zdroj: Forbes, Zet

10 důvodů, proč cílevědomí zaměstnanci dostávají vyhazov Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. WhatsApp se potýká po celém světě s výpadky

  Společnost ·

  Někteří uživatelé mobilní komunikační aplikace WhatsApp nemohou posílat nebo přijímat zprávy. Od rána se celá síť potýká s výpadky. Důvodem je podle deníku The Indepen…

 2. Příštím šéfem Fedu bude Powell, rozhodl Trump

  Byznys ·

  Prezident Spojených států Donald Trump zvolil příštím šéfem americké centrální banky (Fed) Jeromea Powella. Jde o člena rady guvernérů Fedu. Jestliže bude s nominací s…

 3. Bitcoin poprvé překročil hodnotu 7000 dolarů

  Byznys ·

  Hodnota digitální měny bitcoin se ve čtvrtek poprvé dostala přes hranici 7000 dolarů, během dopoledne narostla o dalších více než sedm procent až na 7045 dolarů (154 5…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.