Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Kardiolog Jansa: Dlouhé cesty letadlem nebo vozem představují rizikový faktor pro vznik trombózy

Dopolední host

Rádio Zet

Zpravodajství

,

Společnost

Kardiolog Jansa: Dlouhé cesty letadlem nebo vozem představují rizikový faktor pro vznik trombózy

Obrázek epizody Kardiolog Jansa: Dlouhé cesty letadlem nebo vozem představují rizikový faktor pro vznik trombózy

Poslechněte si podcast

4. 5. 2022

16 min

O epizodě podcastu

„Počty pacientů plicní hypertenze přibývají, ale není to dáno novými příčinami, které by vedly k většímu výskytu. Je to spíše pozitivní výsledek díky šíření povědomí o této chorobě. Stále častěji myslíme na možnou příčinu v situacích, kde bychom na to dříve nemysleli,“ říká kardiolog Pavel Jansa, který byl dopoledním hostem Rádia Z.
„Dlouhé cesty letadlem nebo vozem představují svým způsobem rizikový faktor pro vznik trombózy. Zejména proto, že lidé sedí několik dlouhých hodin ve skrčené poloze. Dříve lidé také v letadle hojně konzumovali alkohol, je tam omezený prostor pro procházení. Lidé by měli využít možnost se projít, nekonzumovat alkohol, a naopak konzumovat dostatek nealkoholických nápojů,“ doporučuje Jansa.

Světový den plicní hypertenze se slaví 5. května. Mnoho českých památek bývá v tento den nasvíceno modrou barvou. „Charakteristické pro pacienty v pokročilém stádiu onemocnění je to, že jejich organismus je nedostatečně okysličován. Projevuje se to modrým zbarvením prstů, rtů, sliznic. Z toho vychází příznačná modrá barva, která je takovým maskotem toho dne,“ Pavel Jansa.

Celý rozhovor s moderátorem Nikolou Bojčevem a Pavlem Jansou si poslechněte zde: