Jakub Kučera

Jakub Kučera je ekonomický komentátor obchodníka s cenými papíry RSJ a.s. a spolupracovník redakce Zet. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde se vedle mezinárodního obchodu věnoval i energetice, zejména pak energetické politice současného Ruska. Po zakončení studií nastoupil v roce 2012 do RSJ, kde se a věnuje se různým ekonomickým tématům, včetně energetiky a problematiky algoritmického obchodování, které tvoří základ činnosti RSJ.

fotografie Jakub Kučera

Články od autora

 1. Přistřižená křídla amerického ropného orla - Komentář Jakuba Kučery

  26. 12. 2014 · Nízké ceny ropy dělají vrásky na čele nejednomu těžaři v USA. Dostane za svou surovinu dost, aby pokryl těžební náklady? A co investice do budoucí produkce? Americká „břidličná revoluce“, která podstatně navýšila tamní těžbu ropy a zemního plynu, překreslila energetickou mapu světa. Jak ji ovlivní nízké ceny ropy? Jakub Kučera je spolupracovník Zet a ekonomický komentátor RSJ.  

 2. Nevěřící medvěd - Komentář Jakuba Kučery

  14. 12. 2014 · Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) odmítla omezit svou produkci a ceny ropy pokračují v poklesu. Oproti letním 115 dolarům za barel stojí nyní severomořská ropa typu Brent jen 65 dolarů. Propad ropných cen o více než 40 % znamená ohromný transfer bohatství od producentů ke konzumentům. Co ale nízké ceny ropy znamenají pro Rusko, světovou ropnou dvojku?  Jakub Kučera je spolupracovník Zet a ekonomický komentátor RSJ.

 3. Klíč k růstu ceny ropy je v Rijádu - komentář J. Kučery

  9. 12. 2014 · Ceny ropy se od léta propadly o téměř 40 procent. Barel severomořské ropy stojí aktuálně kolem 70 dolarů, zatímco ještě v srpnu se obchodoval za 115 dolarů. A další pokles nelze vyloučit. Proč se ropné ceny propadly a kdo drží klíč, který by odemkl cestu zpátky k vyšším cenám?  Nad tématem se zamýšlí Jakub Kučera, komentátor obchodníka s cennými papíry RSJ a.s.

 4. Hledat „otce" vysokofrekvenčního obchodování nedává smysl - Komentář J. Kučery

  13. 09. 2014 · Kdo byl „otec létání" ? Byli to bratři Wrightové se svým letadlem, které se jako první vzneslo v roce 1903? Nebo snad bratři Montgolfierové s horkovzdušným balónem? A co teprve da Vinci? Indiáni z oblasti Nazca, kteří mohli mít balóny už před půldruhým tisícem let..? Stejným způsobem je nesmysl se ptát po „otci vysokofrekvenčního obchodování," tvrdí Jakub Kučera, spolupracovník Zet a ekonomický komentátor RSJ.

 5. Mozky, plavte domů, aneb je možný návrat inovačních aktivit zpět? - Komentář Jakuba Kučery

  7. 06. 2014 · Off-shoring, tedy trend, při kterém podniky převádějí výrobu do zemí s lacinou pracovní silou, známe už dlouho. Je to fenomén, který už má dokonce i svůj zpětný chod – re-shoring. Přesun produkce doprovází ale i přesun kapacit z oblasti vědy a výzkumu. Dojde také zde k re-shoringu, návratu domů? Jakub Kučera je spolupracovník Zet a ekonomický komentátor RSJ.

 6. Co by bylo, kdyby členství v EU nebylo… Komentář Jakuba Kučery

  22. 05. 2014 · Desáté výročí našeho vstupu do Evropské unie a eurovolby nabízejí ideální příležitost k bilancování, co nám členství přineslo a co vzalo. Jak by si naše země vedla, kdyby do EU nevstoupila? Lze načrtnout alternativní ekonomický vývoj, který by po takovém rozhodnutí následoval? Jakub Kučera je spolupracovník Zet a ekonomický komentátor RSJ

 7. Na co se zapomíná při debatě nad důchodovými systémy - Komentář J. Kučery

  2. 05. 2014 · Vybrat si správný důchodový systém není pro Evropany snadné. Lze najít dobré argumenty jak pro průběžně financovaný systém (tzv. první pilíř), tak i pro soukromé důchodové spoření (ostatní dva pilíře). Na jednu výhodu soukromého spoření se ale občas zapomíná – na geografickou diverzifikaci investic, která může být pojistkou proti selhání domácí ekonomiky. Jakub Kučera je spolupracovník Zet a ekonomický komentátor RSJ

 8. Ropní Otesánci - Komentář Jakuba Kučery

  15. 03. 2014 · Většina hlavních energetických prognóz počítá s rostoucími ropnými exporty ze zemí Blízkého východu, respektive ze zemí OPEC. Nová studie tento předpoklad zpochybňuje a poukazuje na výhled vysoké spotřeba ropy v zemích Zálivu. To v budoucnosti může ohrozit i dodávky k nám. Jakub Kučera je komentátor RSJ a spolupracovník ZET.

 9. EU v zajetí energetického trojúhelníku - Komentář Jakuba Kučery

  8. 03. 2014 · V hospodářské politice existuje takzvaný magický čtyřúhelník: čtyři hospodářské cíle, které nelze splnit současně (například vysokou zaměstnanost a současně cenovou stabilitu). V energetice se nyní rýsuje podobný trojúhelník. Evropská unie by se měla shodnout, kterým cílům dá přednost. Jak jich dosáhnout, by už ale předepisovat neměla. Jakub Kučera je spolupracovník Zet a ekonomický komentátor RSJ

 10. Dilema liberálního národovce - Komentář Jakuba Kučery

  19. 01. 2014 · Liberální proud ekonomie se shodne na tom, že velké trhy jsou dobré. Pokud firma vyrábí kvalitní produkt, ocení, když ho může prodat co největšímu počtu zájemců. Totéž platí i pro zákazníka - muže nakupovat od výrobce, který není nejlepší jen v Praze, ale na celém světě. Velký trh si ale žádá instituci s celoevropskou působností a to pro mnohé národohospodáře představuje dlilema. Jakub Kučera je spolupracovník Zet a ekonomický komentátor RSJ.

 11. Členství v EU není jen ekonomická rovnice - Komentář Jakuba Kučery

  29. 12. 2013 · Václav Klaus se svou poslední knihou, která vyšla letos na podzim, opět oživil téma, zda by nebylo lepší vystoupit z EU. Nikdo soudný (což v debatě o EU nejsou bohužel všichni) netvrdí, že naše členství v EU je neměnný fakt a že bychom se čas od času neměli zamyslet, jestli nám prospívá. Jakub Kučera je spolupracovník Zet a ekonomický komentátor RSJ.

 12. Za dobrotu k bohatství - Komentář Jakuba Kučery

  15. 12. 2013 · Začíná se ukazovat, že na evropské politice soudržnosti vydělávají i někteří z těch, kdo ji platí. Polští odborníci spočítali, že finanční pomoc poskytnutá „starými“ členskými zeměmi EU (EU-15) se jim do značné míry vrací. Například Německo dokonce dostává zpět více, než kolik na politiku soudržnosti v zemích visegrádské čtyřky platí. Jakub Kučera je spolupracovník Zet a ekonomický komentátor RSJ.

 13. Děti ve světle statistiky - Komentář Jakuba Kučery

  10. 12. 2013 · Čtvrtletník American Economic Journal: Applied Economics se zaměřuje na studie, v nichž se ekonomické poznatky a postupy uplatňují na „svět kolem nás“. Několik čísel loni do určité míry patřilo dětem – jejich počtu v rodinách, vlivu domácí péče na jejich budoucnost nebo třeba i vlivu sportovních radovánek na úspěšnost studia. Jakub Kučera je spolupracovník Zet a ekonomický komentátor RSJ.

 14. Trpké probuzení ze sna - Komentář Jakuba Kučery

  9. 11. 2013 · Představa USA jako země, kde každý může dosáhnout úspěchu bez ohledu na jeho společenskou třídu, původ nebo rasu, je zejména mezi Američany hluboce zakořeněna. Ideál amerického snu se ale poslední době spíše vzdaluje. Jakub Kučera je spolupracovník Zet a ekonomický komentátor RSJ.

 15. Hulení je out, pálení je in - Komentář Jakuba Kučery

  2. 11. 2013 · „Nemáš trávu?“ „Jasně! My s ní dokonce i topíme.“ Jakkoli to vypadá, že tady už je někdo „pěkně sjetej,“ pálit v kamnech rostlinku Cannabis sativa možná není zase tak špatný nápad. Poukázala na to studie Johna Finnana a Davida Stylese, která nedávno vyšla v odborném časopise Energy Policy. Jakub Kučera je spolupracovník Zet a ekonomický komentátor RSJ.

 16. Církevní restituce – vyhozené peníze? Komentář J. Kučery

  6. 10. 2013 · Levice by z církevních restitucí ráda udělala volební téma. Většina voličů má totiž před očima jen náklady tohoto vyrovnání – 134 miliard korun. Když pomineme princip, že ukradený majetek by se měl vrátit, také ekonomické argumenty svědčí pro vyrovnání. Kometář Jakuba Kučery.

 17. Německo: A ve tři padla!

  14. 09. 2013 · Volby někdy nastartují diskuzi o zajímavých společenských tématech. A když je termín voleb znám s dostatečným předstihem, mají i jiné organizace, než jen politické strany, dobrou možnost navrhnout, o čem se debata bude vést. V Německu se tak stalo počátkem jara, když stovka německých vědců, politiků a odborářů zcela vážně navrhla, aby se postupně zavedl třicetihodinový pracovní týden. Komentář Jakuba Kučery.

 18. Temelín – příležitost ujasnit si, co chce stát, akcionáři, průmysl a občané

  21. 07. 2013 · Významné veřejné stavby jsou skoro vždy spojeny s různými, často protichůdnými zájmy. S rozšířením Temelína tomu není jinak. Něco jiného chce stát, na něco jiného se těší český průmysl, něco úplně jiného chtějí akcionáři ČEZ. A pak tu jsou ještě „občané“. Pár poznámek ke dvěma střetům zájmů od Jakuba Kučery, komentátora obchodníka s cennými papíry RSJ a.s.

 19. Půl na půl - Co způsobilo „malý hospodářský zázrak“ v Německu na počátku tisíciletí

  20. 07. 2013 · Německu se před deseti lety nedařilo. V roce 2003 se proto tehdejší sociálně-demokratický kancléř Gerhard Schroeder odhodlal k rozsáhlým reformám pracovního trhu. Dodnes se vede spor o to, jestli právě tyto reformy vrátily Němce na relativní výsluní. Ekonom Richard Koo veří, že na tuto nesnadnou otázku našel odpověď. Příspěvek Jakuba Kučery, komentátora obchodníka s cennými papíry RSJ a.s.

 20. Komentář: Aby statistika nebyla španělskou vesnicí

  27. 06. 2013 · "Španělská mládež je bez práce! Její nezaměstnanost dosahuje 56 %!" Podobné novinové titulky budí představu, jak šest mladých Španělů z deseti stojí ve frontě před "pracákem", nudí se před televizí, zahálí v parku anebo protestuje na ulicích. Tato představa je zkreslená.

 21. Komentář: Jak se vyznat ve výši schodku státního rozpočtu

  10. 06. 2013 · Před několika dny oznámil Český statistický úřad údaje o vývoji české ekonomiky v prvním čtvrtletí. K tématu přidáváme komentář, který upozorňuje, že čísla týkající se schodku veřejných financí je třeba pokaždé číst trochu jinak, než jak na první pohled vypadají.

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.