Programme 2: Zero conditional II

Přehrát lekci
100
00:00
00:00


V2: I usually walk but I get the bus if it’s raining. If the traffic’s bad though, the bus is quite slow.

V1: Yes, I used to work in London and if I was travelling in rush hour, I always went by tube because it was quicker.


V kondicionálu 0 se dají podle kontextu užít i jiné slovesné časy než přítomný čas prostý - If it’s raining, I get the bus – ve vedlejší větě je tentokrát přítomný čas průběhový (present continuous) - zdůrazňuje tady trvání deště. Nebo pokud jde o minulost, je potřeba užít minulý čas: If I was travelling in rush hour in London, I went by the tube - když jsem žil v Londýně, tak všeobecně platilo, že jsem ve špičce jezdil metrem.

Obrácený pořádek vět na významu nic nemění (If you heat ice, it melts - Ice melts if you heat it).

Čárky se v podmínkových souvětích píší podobně jako v češtině, ale z jiného důvodu. V angličtině v zásadě platí pravidlo, že kdykoliv uděláme v řeči logickou pauzu, patří tam čárka (If I was travelling in rush hour, I always went by tube).

Když ovšem věty v souvětí obrátíme, tak tam čárka nebude, před if se pauza nedělá (I always went by tube if I was travelling in the rush hour).

Namísto spojky if se dá použít when. U kondicionálu typu 0 jsou jsou tyto dvě spojky zaměnitelné (If it rains, I take the bus - when it rains, I take the bus).

Vocabulary:

to get to - dostávat se do
traffic - provoz, doprava
rush hour - špička
tube - metro

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.