Lekce 28: Finding Your Way

Přehrát lekci
100
00:00
00:00

Vedle základních pokynů, občas potřebujete obraty, které se vám mohou hodit ve složitějších situacích:

Go straight on down this road.. turn right at some traffic lights.. walk to the roundabout… keep walking till you see the park.

Pokud je cesta složitější, pro lepší názornost je dobré zahrnout do svých instrukcí konkrétní orientační body, jako třeba: jděte pořád rovně, až dojdete k parku: Go straight on till you reach the park. Turn right at the church. The cinema is opposite the bus station. The bank is next to the Grand Hotel.

Orientační body jsou snadno zapamatovatelné a ujistí člověka, že jde správně. Pokud by vysvětlování mělo být příliš komplikované, stojí za to se zeptat: Have you got a map? I’ll show you on a map.

Emma Excuse me. Excuse me.
Hugh Yes.
Emma Is there a Police Station near here?
Hugh Ah … police station? Yes, there is. Yes. Let me just think. You want to go straight on, straight down this road for about a mile.
Emma Aha.
Hugh And then you turn right at some traffic lights … yes some traffic lights …turn right. Go straight on …and then you turn left at a roundabout. There’s a big church on the corner.
Emma Ah …
Hugh And the police station is next to that.
Emma Ah … OK … OK.
Hugh Is that clear?
Emma I think so.
Hugh OK – good! Bye.
Emma Thanks … bye …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.