reklama

Lekce 24: Machines

Přehrát lekci
100
00:00
00:00

You have problems with a ticket machine at the train station. Lístek nevypadl a peníze zůstaly v automatu. Vy chcete své peníze samozřejmě zpátky: I’d like a refund, please. Can I have my money back?

Pokud osoba, s kterou hovoříte, vám nemůže a nebo není ochotna pomoci, můžete si vyžádat někoho jiného anebo přímo vedoucího: Is there someone else I can speak to? Can I speak to the manager please?

Hugh The money’s stuck, I need the ticket, my train’s coming in a minute. I don’t need a form, I need a ticket.
Emma Yeah. I appreciate that, sir, but the system is that I’m afraid for the moment you’ll have to buy another ticket … er … because if the money is stuck in the machine, I can’t physically get it out. I don’t have keys to access the machine. And that happens later in the day.
Hugh Fine… fine … yeah, I understand that … but can I have my money back … now?
Emma You, unfortunately, can’t have your money back this minute …
Hugh … but I don’t have enough money to buy another ticket, and I need to get on the train. The only money I have is now stuck in that machine …
Emma Er …
Hugh … and I need to buy another ticket, and a form really isn’t much use to me. Look, I know, I know this isn’t your fault, but … is there someone else I can speak to, please? I’d like to speak to the manager, please.
Emma Very well, sir. I’ll call him. If you just wait there.

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.