reklama

Lekce 15: Arranging an Outing

Přehrát lekci
100
00:00
00:00

We’re looking at the language you need when you want to arrange something with a friend. For example, a game of tennis. Nejdřív se potřebujete domluvit, co podniknete.

Hraní tenisu můžete navrhnout několika způsoby: Would you like to play tennis? How about playing tennis? What about playing tennis? Do you fancy playing tennis?

První otázka byla velmi zdvořilá, formální, další tři možnosti jsou hovorovější - také slovesný tvar je jiný než v první otázce - ve všech třech případech končí sloveso na -ING:

Pokud byste si místo tenisu chtěli jít zaplavat, řeknete podle stejného vzoru: Would you like to go swimming? How about going swimming? What about going swimming? Do you fancy going swimming?

Čas a místo schůzky se dá domluvit stejnou frází: How about Tuesday? What about Thursday afternoon?How about meeting at the swimming pool?

Emma Hello, Hugh?
Hugh Yes. Emma!
Emma Hi. How are you doing?
Hugh Yeah fine … fine … how are you?
Emma Er … fine, fine. Look it’s just a quickie. Er … I know it’s short notice, but would you be free for some tennis this week?
Hugh Yeah. Actually, actually this week’s great. When … when were you thinking of?
Emma Well, how about either Wednesday or Thursday?
Hugh Mmm …Thursday’s better than Wednesday.
Emma OK - well, let’s go for Thursday.


Emma se nejdřív omlouvá: I know it’s short notice …(Vím, že je to na poslední chvíli).

Nezapomeňte, že když se s někým chcete na něčem dohodnout, nepřekládejte z češtiny, ale použijte šikovnou anglickou frázi.

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.